| Processor | Intel Core i9-10980HK Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD IPS-Level Anti-Glare Wide View Angle Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q 8 GB GDDR6 Graphics | |
| OS | Windows 10 Pro 64-Bit | |
| RAM | 32 GB DDR4 2666 Mhz RAM | |
| Memory | 1 TB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 4 cell (99.9Whr) Li-Ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | MSI GE66 Raider |
|---|---|
| Model | GE66 Raider |
| Price | TK 278,200 |
| Brand | MSi |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | FHD IPS-Level Anti-Glare Wide View Angle Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 1080p FHD Webcam |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 14.09 x 10.51 x 0.92 or 358 x 267 x 23.4 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.38 Kg |
| Body Color | Aluminum Black |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-Bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-10980HK Processor |
| Generations | 10th Gen |
| Ram | 32 GB DDR4 2666 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1 TB PCIe NVMe SSD |
| Graphics Memory | 8 GB GDDR6 |
| Battery Type | 4 cell Li-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 99.9Whr |
| Battery Backup | Upto 14 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer Wi-Fi6 AX1650 (2x2 ax) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
The battery backup of the laptop is very good.
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6000Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 72Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.8 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 99.99Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 18.4 Inch FHD 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 7800H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 6-Cell, 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD Plus AG Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 36.5Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inch FHD Plus 60 Hz Display
Processor: Intel Core i5-12600HX with vPro Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz NECC CAMM Module RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 83WHr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch Display
Processor: Intel Core i7-12800H with vPro Processor
RAM: 64 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.2 inch Liquid Retina XDR display
Processor: 10-core CPU Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: macOS Monterey
Battery: 100-watt-hour lithium-polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inches UHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-10885H with vPro Processor
RAM: 32 GB DDR4 2933MHz ECC RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 80Whr internal battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-10980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 Mhz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-Bit
Battery: 4-cell 99.9Whr Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →